Przyczyny otyłości u dzieci – co powoduje nadwagę w największym stopniu?
Cały dzień z nosem w smartfonie i ciągłe polegiwanie na kanapie? Do tego słodkie przekąski, gazowane napoje, podjadanie między posiłkami, które spożywa się o różnych porach? Czy to krótki opis stylu życia Twojego dziecka? Jeśli tak, to niestety jest narażone na ryzyko nadwagi lub otyłości…
Nadwaga, czy otyłość? Cywilizacja im sprzyja!
Nie ma żadnych wątpliwości, że nadwaga i otyłość u dzieci jest globalnym oaz bardzo poważnym problemem zdrowotnym, który dotyczy także polskich chłopców i małe Polki. Główne przyczyny nadwagi i otyłości związane są bezpośrednio ze zmianami cywilizacyjnymi, które zachodziły przez ostatnie 30 lat. Niestety współczesny styl życia jest bardzo często równoznaczny z brakiem aktywności oraz nadmiernym spożyciem słodyczy i przetworzonych produktów. W naszym artykule przyjrzymy się nieco bliżej tym problemom.
Nadwaga i otyłość a brak ruchu
Jedną z kluczowych przyczyn otyłości u dzieci jest brak aktywności fizycznej. W dzisiejszym świecie dzieci często spędzają więcej czasu przed ekranami komputerów, tabletów i telewizorów niż na zabawie na świeżym powietrzu. Brak regularnego ruchu uniemożliwia spalanie kalorii a tym samym prowadzi do akumulacji tkanki tłuszczowej. Rezultatem jest nadwaga lub otyłość.
Niestety uzależnienie dzieci od smartfonów jest tak silne, że namówienie młodego człowieka do aktywności fizycznej musi poprzedzić terapia psychologiczna. Dziecko powinno zacząć ruszać się na świeżym powietrzu lub ćwiczyć w domu nie pod przymusem lecz z własnej woli. Wewnętrzna motywacja jest absolutnie kluczowa, aby aktywność fizyczna nie stała się karą, czy przykrym obowiązkiem lecz przyjemnością.
Nadwaga i otyłość u dzieci a słodycze i podjadanie
Dieta pełna przetworzonych produktów spożywczych, bogata w tłuszcze nasycone i cukry proste to prosta droga do nadwagi lub otyłości. Nadmiar kalorii powoduje akumulację tkanki tłuszczowej, a przy okazji negatywnie wpływa na ogólny stan zdrowia i rozwój dziecka.
Na liście zakazanych lub ograniczanych produktów powinny się znaleźć przede wszytskim:
- słodycze;
- chipsy;
- fast-foody;
- słodzone napoje gazowane;
- słodzone soki owocowe.
Sprzymierzeńcem nadwagi i otyłości jest także podjadanie oraz nieustabilizowane godziny posiłków. Brak odpowiedniego rytmu w odżywianiu często uniemożliwia kontrolę kaloryczną oraz sprzyja spożywaniu niezdrowych i tuczących produktów.
Aby bezpieczna redukcja wagi miała szansę powodzenia, to trzeba w mądry sposób zastąpić słodycze i tuczące przekąski. Od czego są jednak warzywa i owoce oraz nasza inwencja? Trzeba po prostu „przełączyć” dziecko na zdrowe nawyki żywieniowe. Co brzmi prosto trudniej wykonać w życiu. Jednak rozmowa z dzieckiem i odpowiednio skomponowana dieta może sprawić cuda.
Podsumowując, otyłość u dzieci jest złożonym problemem zdrowotnym, którego przyczyny można znaleźć w braku aktywności fizycznej, złych nawykach żywieniowych, genetyce i innych czynnikach. Jednak świadomość tych przyczyn oraz skutków otyłości pomorze Ci w podejmowaniu działań prewencyjnych, które pomogą Twoim dzieciom zachować zdrową wagę i uniknąć powiązanych z nią chorób.