Powikłania psychiczne po covid-19
COVID-19, a problemy psychiczne i psychologiczne
COVID-19 spadł na świat jak grom z jasnego nieba. Choroba wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2 oficjalnie po raz pierwszy pojawiła się w centralnych Chinach, w mieście Wuhan, w prowincji Hubei. 11 marca 2020 przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) została uznana za pandemię. Z czasem lawinowo rosła liczba zakażonych, a kolejne Państwa zaczęły wprowadzać kolejne działania zmierzające do spowolnienia rozprzestrzenienia się wirusa. Kluczowe zasady: dezynfekcja rąk, noszenie maseczek i ograniczenia kontaktu z innymi ludźmi okazały się niewystarczające. W związku z tym zaczęto wprowadzać kwarantanny, izolacje oraz liczne ograniczenia w życiu społecznym i gospodarczym. W mediach przez długie miesiące COVID-19 był najważniejszym tematem i właściwie zdominował przestrzeń publiczną.
COVID-19 – przyczyny zaburzeń psychicznych
Przyczyny problemów i zaburzeń psychicznych po COVID-19 można podzielić na trzy kategorie.
- Przyczyny społeczne: poczucie zagrożenia związane z ryzykiem infekcji obciążało naszą psychikę przez długi czas. Jeżeli dodamy do tego niepewność związaną ze skutkami COVID-19, obostrzeniami, izolacją oraz niepewnością zawodową to problemy psychologiczne związane z pandemią pozostawały jedynie kwestią czasu. Przewlekły stres bowiem jest katalizatorem stanów depresyjnych, lękowych, nerwic, zaburzeń psychosomatycznych oraz innych schorzeń natury psychicznej.
- Przyczyny biologiczne – zaburzenia psychiczne po COVID-19 mogą wynikać ze zmian w OUN, czyli w ośrodkowym układzie nerwowym.
- Przyczyny związane z predyspozycjami – zaobserwowano, że COVID-19 może aktywować lub nasilać depresję lub stany lękowe u osób, u których rozpoznano wcześniej zaburzenia emocji, schizofrenię, czy inne choroby psychiczne.
Zaburzenia psychiczne po COVID-19
Do najczęściej występujących zaburzeń i problemów psychicznych po COVID-19 należą:- zespół stresu pourazowego (zaburzenia stresowe pourazowe – PTSD, Post Traumatic Stress Disorder). Charakterystyczne objawy PTSD to m.in. niecierpliwość i wybuchowość, intensywne wspomnienia traumatycznych wydarzeń, problemy ze snem, zaburzenia rytmu pracy serca (np. palpitacje), a nawet myśli samobójcze.
- „mgła mózgowa” – jej objawy to m.in.: bóle i/lub zawroty głowy, problemy z koncentracją, oszołomienie otępienie, zaburzenia snu, kłopoty z pamięcią.
- depresja;
- stany lękowe / zaburzenia lękowe;
- ostre zaburzenia stresowe – przedłużona reakcja lękowa. Jej objawy to m.in.: poczucie bezradności i/lub zagrożenia, nadmierna czujność, zaburzenia snu, ataki paniki, nadmierna potliwość, skurcze żołądka, przyspieszona akcja serca, bóle głowy, bóle zamostkowe i inne.
Depresja po COVID-19
Depresja po COVID-19 to poważny problem dotyczący nawet tych ozdrowieńców, którzy przeszli infekcję koronawirusem bezobjawowo. Okazuje, się, że wiele osób nawet rok po wyleczeniu infekcji boryka się z takimi problemami, jak:
- przewlekły stres;
- stany lękowe;
- problemy ze snem (trudność w zasypianiu, wybudzanie się, zaburzenia głębokiej fazy snu);
- zaburzenia seksualne (zmniejszenie libido, zaburzenia erekcji);
- zaburzenia odżywiania (brak apetytu „jadłowstręt psychiczny, „zajadanie depresji”, bulimia);
- brak motywacji osobistej i zawodowej;
- utrata sensu życia;
- zobojętnienie;
- pesymizm „czarne myśli”;
- zmęczenie i chroniczne zmęczenie – nawet po długim wypoczynku;
- niska samoocena;
- osłabienie koncentracji.
Lista objawów depresyjnych jest długa, a każdy z nich może być katalizatorem chorób psychosomatycznych, takich jak:
- zespół jelita drażliwego / nadwrażliwego;
- wysypki i atopowe zapalenie skóry;
- nadciśnienie tętnicze;
- nadczynność tarczycy;
- choroby zapalne jelita grubego;
- spadek odporności;
- bóle głowy;
- bóle mięśniowo-stawowe;
Warto dodać, że depresja po COVID-19 to problem dzieci, młodzieży, osób dorosłych oraz seniorów. Narażony na nią jest praktycznie każdy, a ryzyko depresji może wzrastać m.in. z uwagi na:
- uszkodzenie lub zaburzenia w funkcjonowaniu OUN;
- zdiagnozowaną wcześniej depresję, nerwice lub stany lękowe;
- inne towarzyszące choroby psychiczne;
- ciężki przebieg COVID-19;
- ciężki przebieg choroby u bliskich osób;
- hospitalizacja;
- problemy zawodowe związane z pandemią;
- długotrwałą izolację;
- długotrwałe poczucie zagrożenia;
- przewlekły stres.
Depresja i stany lękowe po covid-19 – jak długo
Depresja i stany lękowe po COVID-19 mogą utrzymywać się nawet przez rok po wyleczeniu infekcji. Niestety problemy psychiczne mają tendencję do nasilania się z czasem oraz przechodzenia w stany przewlekłe. Właśnie z tego względu nie można bagatelizować objawów i należy jak najszybciej skorzystać ze specjalistycznej pomocy lekarza i/lub psychologa.
Powikłania psychiczne po covid-19 – leczenie
Niepokojące objawy powinny skłonić nas do wizyty u lekarza rodzinnego, psychologia lub psychiatry. Wielu specjalistów uważa, że leczenie powinno być holistyczne i nie ograniczać się jedynie to podawania leków uspokajających, czy antydepresantów. Lekarze podpowiadają, że łagodzenie objawów depresji, czy stanów lękowych po COVID-19 powinno obejmować akie elementy jak:
- wsparcie psychologiczne (na przykład psychoterapia indywidualna lub grupowa);
- aktywność fizyczna dopasowana do aktualnego stanu zdrowia i kondycji;
- ćwiczenia oddechowe;
- ćwiczenia relaksacyjne;
- zbilansowana dieta.