Długi ogon COVID

Długi ogon po COVID to poważny problem, z którym boryka się wiele osób zakażonych koronawirusem. Poznaj definicję WHO, sprawdź objawy i powikłania oraz odkryj metody leczenia. Przeczytaj artykuł w 3’ i zmień ważne pytania w konkretne odpowiedzi.
Prośba żeby poniższy listing scrollował do sekcji w tekście
- Długi ogon COVID – co to jest?
- Długi ogon COVID – definicja WHO
- Długi ogon COVID, a długi COVID – czy to to samo?
- Długi ogon COVID – objawy, powikłania i dolegliwości
- Długi ogon COVID – niespecyficzne objawy
- Długi ogon COVID – ile trwa i jak długo utrzymują się objawy?
- Długi ogon COVID – leczenie
- Długi ogon COVID – pakiety zdrowia
Długi ogon COVID – co to jest?
Długi ogon COVID-19 to potoczne określenie, które jest najczęściej rozumiane jako długotrwałe objawy zakażenia koronawirusem, które utrzymują się nawet do kilku / kilkunastu miesięcy po całkowitym wyleczeniu infekcji. Przyczyny długiego ogona COVID nie są do końca znane, jednak przypuszcza się, że długotrwałe objawy mogą mieć związek z dysfunkcją układu immunologicznego, które jest następstwem zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Przeważnie objawy COVID-19 ustępują po kilku tygodniach, jednak część osób boryka się z nimi przez długi czas.
Długi ogon COVID – definicja WHO
Wg Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) długi COVID-19 obejmuje co najmniej jeden objaw (dolegliwość) utrzymujący się co najmniej przez dwa miesiące. Co ważne, tego objawu lub objawów nie można powiązać z innym schorzeniem lub chorobą przewlekłą. Wg WHO objawy długiego ogona COVID-19 mogą pojawić się już podczas infekcji koronawirusem (i jego mutacjami, np. omikronem lub innymi wariantami, takimi jak BA.4, BA.6, czy XE), a następnie utrzymują się / pojawiają po całkowitym wyzdrowieniu. Warto podkreślić, że definicja WHO długiego ogona COVID-19 może się zmienić.
Długi ogon COVID, Long COVID i długi COVID – czy to to samo?
W wielu artykułach można spotkać takie określenia jak „długi ogon COVID, „long COVID” oraz „długi COVID”. Wszystkie te określenia najczęściej oznaczają to samo, czyli pojedyncze objawy lub zespół objawów utrzymujący się co najmniej 2 miesiące po wyleczeniu infekcji.
Długi ogon COVID – objawy, powikłania i dolegliwości
Długi ogon COVID obejmuje takie objawy i powikłania jak:- powikłania oddechowe (duszność, krótki / płytki oddech, zadyszka);
- przewlekłe zmęczenie / zespół chronicznego zmęczenia;
- problemy ze snem (bezsenność, problemy z zasypianiem, zaburzenia głębokiej fazy snu);
- powikłania neurologiczne (m.in. bóle neuropatyczne, ból głowy, utrata węchu i smaku);
- mgła mózgowa (m.in. rozkojarzenie, problemy z koncentracją);
- powikłania gastrologiczne (m.in. ból brzucha, utrata apetytu, biegunka, refluks, wzdęcia, a nawet wymioty, czy krwawe stolce oraz inne objawy ze strony górnego i dolnego odcinka układu pokarmowego);
- objawy / zaburzenia psychiczne (m.in. zespół stresu pourazowego, depresja, zaburzenia lękowe).
Warto dodać, że powyższe dolegliwości oraz problemy zdrowotne mogą występować pojedynczo lub współistnieć ze sobą. Niestety brak poszerzonych badań nie pozwala określić, kto jest narażony na długi ogon po covidzie, ponieważ jego objawy dotyczą zarówno osób z chorobami współistniejącymi, jak i ludzi w różnych kategoriach wiekowych.
Długi ogon COVID – niespecyficzne objawy
Powikłania określane jako długi ogon po COVID mogą obejmować także wiele niespecyficznych objawów, np. takich jak:
- parestezje (tzw. czucie opaczne, takie jak mrowienie i uczucie drętwienia)
- ostra choroba naczyń mózgowych;
- częste zmiany nastroju (od euforii po stany depresyjne);
- częste zmiany stanu psychicznego (np. dezorientacja, apatia);
- zmiany skórne;
- problemy ze wzrokiem (np. rozmyty / zamglony obraz).
Długi ogon COVID – ile twa i jak długo utrzymują się objawy?
Wg WHO długi ogon COVID to co najmniej jeden objaw (niewytłumaczalny inną chorobą), który utrzymuje się co najmniej przez 2 miesiące. Nie mniej, powikłania po covidzie ze strony różnych układów, potrafią utrzymywać się nawet kilkanaście miesięcy. Nie można także stwierdzić w jaki sposób poszczególne warianty koronawirusa determinują czas trwania długiego ogona.
Długi ogon COVID – leczenie
Długi ogon COVID oraz jego objawy wymagają często specjalistycznych konsultacji lekarskich oraz podjęcia leczenia. Przeciwdziałanie dolegliwościom warto potraktować holistycznie oraz połączyć ewentualne leczenie farmakologiczne i zabiegowe z rehabilitacją oraz odpowiednią dietą i ćwiczeniami. Kompleksowe podejście do leczenia w wielu przypadkach zapewnia pożądane efekty oraz pozwala szybciej powrócić do zdrowia.
Właśnie dlatego warto postawić na domową rehabilitację po COVID, która połączy odpowiednio dopasowane:
- ćwiczenia oddechowe;
- trening ruchowy;
- plan dietetyczny;
- techniki relaksacyjne.
Odkryj pakiety zdrowia, które łączą powyższe elementy w pierwszy program dopasowanej rehabilitacji po COVID-19 w formie filmów instruktażowych, diet oraz nagrań lektorskich.